درمان زردی نوزاد در منزل

درمان زردی نوزاد در منزل

درمان زردی نوزاد در منزل

اگر فرزند شما بیماری زردی دارد می‌توانید با دستگاه فتوتراپی این بیماری را درمان کنید. درمان زردی نوزادان در خانه توسط تابش نور به بدن نوزاد انجام می‌شود.
شما میتوانید برای درمان زردی در منزل و اجاره دستگاه زردی نوزاد با شماره 09057285584 تماس بگیرید.

انواع راه‌های درمان زردی نوزاد در منزل

زردی نوزاد، یک مشکل شایع در بین نوزادان است که معمولاً به عنوان نتیجه‌ای از افزایش بیلی‌روبین در خون بدن آنها رخ می‌دهد. زردی نوزاد عموماً در چند روز اول پس از تولد ظاهر می‌شود و در یک یا دو هفته پس از تولد بهبود می‌یابد. اما والدین می‌توانند با رعایت تعدادی راهنمایی و اقدامات ساده، در درمان زردی نوزاد در خانه کمک کنند. در این مقاله، ما به برخی از روش‌های درمان زردی نوزاد در منزل می‌پردازیم.

۱. افزایش تغذیه و شیرخوارگی برای درمان زردی نوزاد:

یکی از مهم‌ترین راهکارهای درمان زردی نوزاد، افزایش تغذیه و شیرخوارگی است. شیر مادر یا فرمول‌های شیرخشک، برای تغذیه نوزاد بسیار مهم است. تغذیه منظم و کافی به نوزاد کمک می‌کند تا بیلی‌روبین اضافی را از بدن خود دفع کند. بنابراین، والدین باید در هنگام شیردهی به نوزاد خود، به توصیه‌های پزشک متخصص و مشاوره شیردهی منظم توجه کنند.

افزایش تغذیه و شیرخوارگی مناسب برای نوزاد با زردی می‌تواند در بهبود و درمان این وضعیت کمک کند. در ادامه، به برخی اصول و راهنمایی‌های مربوط به افزایش تغذیه و شیرخوارگی بیشتر برای نوزاد با زردی می‌پردازیم:

 •  شیر مادر:

اگر نوزاد شما شیر مادر می‌خورد، باید تلاش کنید شیرخوارگی را افزایش دهید. مادران باید به توصیه‌های پزشک و مشاوره شیردهی منظم توجه کنند. یکی از اصول مهم، شیرخوارگی منظم است. به نوزاد خود در بازه‌های منظم و به میزان کافی شیر بدهید. در صورتی که نوزاد شما به شیر مادر علاقه ندارد یا تولید شیر شما کم است، می‌توانید از مکمل‌های شیرخشک مناسب با راهنمایی پزشک استفاده کنید.

 

 • فرمول شیرخشک:

اگر نوزاد شما از شیر مادر استفاده نمی‌کند یا تولید شیر مادر کم است، می‌توانید از فرمول‌های شیرخشک استفاده کنید. با مشاوره پزشک یا متخصص تغذیه، یک شیرخشک مناسب برای نوزاد خود را انتخاب کنید. رعایت دستورالعمل تهیه و مصرف شیر خشک بسیار مهم است.  در میان شیرخشک ‌ها برند اپتامیل ضد حساسیت، یکی از شیرخشک های مناسب برای نوزاد است.

 

 • تغذیه منظم:

تغذیه منظم نیز از اصول مهم در درمان زردی نوزاد است. نوزاد باید به طور منظم تغذیه شود و اشتها داشته باشد. در هنگامی که نوزاد شیر مادر یا فرمول شیرخشک می‌خورد، زمان و مدت زمان شیرخوارگی را به طور منظم تعیین کنید. نوزاد ها با توجه به سن و وزن خود، به مقدار مشخصی شیر نیاز دارند. تغذیه او باید هر ۲ ساعت یکبار انجام شود.

توصیه می‌شود که قبل از اقدام به هر تغییری در تغذیه نوزاد خود، با پزشک یا متخصصین زردی طب کلینیک تماس بگیرید و نظر و راهنمایی ایشان را دریافت کنید. همچنین، بررسی و رصد علائم و واکنش نوزاد به این تغییرات از اهمیت بالایی برخوردار است.

۲. نوردرمانی برای درمان زردی نوزاد در منزل:

نوردرمانی یا درمان با نور آبی، یکی دیگر از راه‌های مؤثر در درمان زردی نوزاد است. نورهای خاصی که به عنوان نور آبی (phototherapy) شناخته می‌شوند، بر روی پوست نوزاد تابیده می‌شوند. این نورها باعث تبدیل بیلی‌روبین به ترکیباتی می‌شوند که بدن نوزاد می‌تواند به راحتی از طریق ادرار یا مدفوع دفع کند.

نور درمانی یا فوتوتراپی، یک روش درمانی غیرتهاجمی است که با استفاده از نور خاص به درمان برخی از بیماری‌ها و مشکلات بهداشتی کمک می‌کند. درمان زردی نوزاد در منزل نیز از این روش استفاده می‌کند. در ادامه، توضیحات بیشتری درباره نور درمانی برای درمان زردی نوزاد در منزل از طریق اجاره دستگاه زردی نوزاد ارائه می‌دهم:

 

 • طول موج نور:

زردی نوزاد ناشی از بیلی‌روبین است که یک پیگمان زرد رنگ است. نور آبی با طول موج خاصی به نوزاد تابانده می‌شود و باعث تغییر شکل و دفع بیلی‌روبین از بدن نوزاد می‌شود. این نور موجب کاهش سطح بیلی‌روبین در خون نوزاد می‌شود و باعث بهبود زردی می‌شود. استفاده از دستگاه هایی که طول موج مناسب برای درمان را نداشته باشند باعث بالاتر رفتن زردی در نوزادان می‌شود. استفاده از لامپ هایی با طول موج مناسب تنها راه درمان صحیح برای زردی است

 

 • دستگاه نور درمانی:

برای اعمال نور درمانی در منزل، معمولاً از دستگاه نور درمانی یا فتوتراپی استفاده می‌شود. این دستگاه شامل یک چراغ خاص با نور آبی است که قابلیت تنظیم شدت نور و زمان تابش را دارد. والدین می‌توانند دستگاه را از زردی طب کلینیک اجاره بگیرند و در خانه خود استفاده کنند و زردی نوزاد را در منزل درمان کنند. با اجاره دستگاه زردی نوزاد در منزل این بیماری به آسانی درمان می‌شود.

 • مدت زمان درمان:

مدت زمان درمان با نور درمانی و یا مدت اجاره دستگاه زردی نوزاد برای هر کودک ممکن است متفاوت باشد و بستگی به شدت زردی و وضعیت نوزاد دارد. پزشک شما ممکن است تعیین کند که نوزاد شما باید چند ساعت در روز در معرض نور باشد. معمولاً درمان با نور بیلی‌روبین به مدت 1 تا ۳ روز ادامه می‌یابد.

 

 • محافظت از چشم نوزاد:

حتماً در هنگام استفاده از نور درمانی، نوزاد را در معرض نور مستقیم قرار دهید، و از مستقیم شدن نور بر روی چشم‌های نوزاد جلوگیری کنید. برای جلوگیری از تابش نور به چشم نوزاد از چشمبند مخصوص فتوتراپی استفاده کنید. بعضی از دستگاه‌های فتوتراپی امکان استفاده بدون چشم بند را دارد.

 

 • پایش علائم:

هنگام درمان نور درمانی، باید علائم و وضعیت نوزاد را بررسی کنید. تغییر رنگ پوست، رفتار نوزاد و دفع مدفوع و ادرار طبیعی، باید مورد توجه قرار گیرند. در صورت بروز هرگونه علائم ناعادی یا بیشتر شدن زردی، باید به پزشک مراجعه کنید.

 

توصیه می‌شود که با مشاورین زردی طب کلینیک مشورت کنید و راهنمایی‌های ما را درباره استفاده از نور درمانی برای درمان زردی نوزاد از طریق اجاره دستگاه زردی نوزاد را دنبال کنید.

مزیت درمان زردی نوزاد در منزل

درمان زردی نوزاد در منزل با استفاده از نور درمانی به همراه تغذیه مناسب می‌تواند برخی مزایا و فوایدی داشته باشد. در زیر به برخی از این مزایا اشاره می‌کنم:

1. راحتی و آسانی: یکی از مزایای درمان زردی نوزاد در منزل این است که می‌توان آن را به صورت راحت و آسان انجام داد. نیازی به بستری کردن نوزاد در بیمارستان نیست و والدین می‌توانند در خانه خود درمان را انجام دهند.

2. کاهش هزینه‌ها: درمان زردی نوزاد در بیمارستان ممکن است هزینه‌های قابل توجهی را برای خانواده ایجاد کند. با درمان زردی نوزاد در منزل، هزینه‌های مربوط به بستری در بیمارستان، مشاوره پزشکی و سایر خدمات کاهش می‌یابد.

3. حفظ ارتباط خانوادگی: درمان در منزل به والدین اجازه می‌دهد که به عنوان مراقب اصلی نوزاد، نقش فعالتری در درمان زردی نوزاد و مراقبت داشته باشند. این امر می‌تواند به حفظ ارتباط خانوادگی و احساس اطمینان بین والدین و نوزاد کمک کند.

4. کاهش خطر عفونت: با درمان در منزل، نوزاد از تماس با عوامل عفونی در محیط بیمارستان کاسته می‌شود. این می‌تواند خطر ابتلا به عفونت‌های بیمارستانی را کاهش دهد.

5. سهولت در پیگیری و نظارت: درمان در منزل امکان پیگیری و نظارت مستمر توسط والدین را فراهم می‌کند. والدین می‌توانند به راحتی سطح بیلی‌روبین نوزاد را اندازه‌گیری کرده و وضعیت زردی را پیگیری کنند.

با این حال، درمان زردی نوزاد در منزل نیازمند توصیه و هدایت پزشکی است. پزشک باید شدت زردی را ارزیابی کند و تصمیمی برای درمان در منزل بگیرد. همچنین، والدین باید دستورالعمل‌ها و راهنمایی‌های دقیق پزشک را دنبال کنند تا درمان صحیح و ایمن را انجام دهند.

طب سنتی در درمان زردی نوزاد در منزل

طب سنتی یک روش درمانی قدیمی است که از آن به عنوان روش‌های درمانی خانگی برای کمک به درمان زردی نوزاد در منزل استفاده می‌شود. در صورتی که نوزاد شما دچار زردی فیزیولوژیک باشد و شدیدترین حالت‌ها را نداشته باشد، ممکن است بخشی از طب سنتی را مورد استفاده قرار دهید. اما لازم است توجه داشته باشید که قبل از استفاده از هر روش درمانی برای نوزاد خود، با پزشکان ما مشورت کنید تا اطمینان حاصل کنید که این روش‌ها مناسب و ایمن هستند و با وضعیت نوزاد شما سازگاری دارند.

1. استفاده از عرقیات گیاهی برای درمان زردی نوزاد:

در برخی موارد، استفاده از برخی عرقیات گیاهی به عنوان درمان زردی نوزاد مطرح است. مثلاً استفاده از عرق کاسنی یا عرق شاطره به عنوان داروهای خانگی ممکن است مورد استفاده قرار بگیرد. با این حال، مجدداً تاکید می‌شود که قبل از استفاده از هرگونه دارو یا عرق گیاهی، مشورت با پزشک خود الزامی است.

2. استفاده از شیر خشت برای درمان زردی نوزاد:

شیرخشت یکی از روش‌های طب سنتی است که برای درمان زردی نوزادان در خانه در برخی از فرهنگ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش در برخی موارد می‌تواند بهبود زردی نوزاد را تسریع کند، اما لازم است توجه داشته باشید که عملکرد و اثرات شیرخشت درمانی بر روی زردی نوزادان توسط تحقیقات علمی به طور کامل تایید نشده است و توصیه‌های رسمی درمان زردی اکثراً بر پایه روش‌های دیگر مانند نوردرمانی یا فتوتراپی می‌باشد.

اگر می‌خواهید از شیرخشت برای درمان زردی نوزاد استفاده کنید، حتماً باید با پزشک خود مشورت کنید و دستورات و نکات زیر را رعایت کنید:

 • پزشک خود را مطلع کنید: قبل از استفاده از شیرخشت، به پزشک خود بگویید و از او بخواهید که شما را راهنمایی کند. پزشک می‌تواند شما را درباره میزان و روش مصرف شیرخشت مطلع کند و از نظرات و تجربیات خود با شما در ارتباط باشد.
 • تهیه شیرخشت: شیرخشت را از منابع معتبر و بهداشتی تهیه کنید. اطمینان حاصل کنید که شیرخشت تمیز و بهداشتی است و بدون تغییر رنگ یا بوی نامطلوبی است.
 • رعایت دستورات مصرف: دستورات پزشک خود را رعایت کنید و دقیقاً به تعداد و زمان مصرف شیرخشت پایبند باشید. همچنین، به هیچ وجه از مقدار تعیین شده توسط پزشک خود بیشتر استفاده نکنید.
 • نظارت بر نوزاد: هنگام استفاده از شیرخشت، نوزاد را به دقت نظارت کنید چرا که مصرف آن باعث به وجود امدن اسهال شدید و افت فشار می‌شود. قابل ذکر است مصرف شیر خشت برای درمان زردی نوزاد در منزل به عنوان درمان قطعی نیست و صرفا نوزاد را در دفع آسان تر یاری می‌کند.  

مطلوب‌ترین روش برای تشخیص و درمان زردی نوزادان همچنان استفاده از پزشکان و متخصصان زردی طب کلینیک است. آنها با تجزیه‌ و تحلیل وضعیت نوزاد و راهنمایی شما بهترین روش درمانی را پیشنهاد خواهند داد.

3. ترنجبین برای درمان زردی نوزاد در منزل:

ترنجبین یکی از گیاهان دارویی است که برای درمان زردی نوزادان در خانه استفاده می‌شود. اما مکانیسم دقیق عمل ترنجبین در درمان زردی نوزادان هنوز به طور کامل مشخص نشده است و تحقیقات علمی کافی در این زمینه صورت نگرفته است.
 
بعضی از معتقدان می‌گویند که ترنجبین می‌تواند به دلیل خواص ضد التهابی، ضد اکسیدانی و ضد عفونی کننده‌ای که دارد، به تسهیل خروج بیلیروبین از بدن کمک کند و در نتیجه زردی نوزاد را کاهش دهد. اما باید توجه داشت که تاثیرات ترنجبین در درمان زردی نوزادان توسط تحقیقات علمی به طور کامل تایید نشده است.
 
بهترین راه برای درمان زردی نوزادان، مشاوره و راهنمایی پزشک متخصص می‌باشد. پزشک ممکن است از روش‌های مختلف مانند نوردرمانی یا در صورت لزوم، درمان دارویی استفاده کند. اگر قصد استفاده از ترنجبین یا هر گونه گیاه دارویی دیگری برای درمان زردی نوزاد در منزل  دارید، بهتر است قبل از هر اقدامی با پزشک خود مشورت کنید تا راهنمایی صحیح دریافت کنید.

نکات مهم در درمان زردی نوزاد در منزل:

شما قبل از شروع درمان زردی نوزاد در منزل باید به نکاتی توجه داشته باشید که در ادامه آن‌ها را بازگو خواهیم کرد.

اگر وزن نوزاد شما کمتر از ۲ کیلوگرم است توانایی درمان در منزل برای شما وجود ندارد و حتما نوزاد باید زیر نظر پزشک اطفال در بیمارستان تحت بستری و درمان قرار بگیرد.

اگر زردی نوزاد شما بسیار حاد است و عدد آن بالاتر از 22 باشد باید نوزاد را در بیمارستان بستری کنید. چرا که نیاز یه سرم تراپی و استفاده از دستگاه های خاص و گاها نیاز به تعویض خون نوزاد وجود دارد.

در صورتی که نوزاد شما کاملا نارس است و زودتر از تایم مقرر متولد شده است، درمان زردی در منزل باید تحت نظر متخصص نوزادان قرار بگیرد.

در صورتی که قصد درمان زردی نوزاد در منزل به واسطه اجاره دستگاه زردی نوزاد را دارید باید دستگاهی استاندارد و ایمن استفاده بفرمایید. زردی طب کلینیک با بیش از یک دهه سابقه در زمینه درمان زردی نوزادان در خانه و ارائه خدمات اجاره دستگاه زردی نوزاد کنار شما عزیزان می‌باشد

درمان زردی نوزاد در منزل

سایر مطالب مرتبط:

اجاره دستگاه زردی نوزاد در شرق تهران

اجاره دستگاه زردی نوزاد در غرب تهران

اجاره دستگاه زردی نوزاد در شمال تهران

اجاره دستگاه زردی نوزاد در جنوب تهران

اجاره دستگاه زردی نوزاد در کرج

درمان زردی نوزاد در شرق تهران
درمان زردی نوزاد در غرب تهران
درمان زردی نوزاد در شمال تهران
درمان زردی نوزاد در جنوب تهران
درمان زردی نوزاد در کرج

منوی دسته های خود را در Header builder -> Mobile -> Mobile menu menu -> Show/Hide -> Choose menu تنظیم کنید.
سبد خرید
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.